Sabaty

18. července 2010 v 15:14 | administrátorka stránky |  Sabaty

Ostara

Melodii Ostary na křídlech Ducha,čarodějné srdce zachytí a vyslyší.Příroda pulzující silou života žene se na bílém koni s vášní.
Ostara je 21. nebo 22. března a je to menší sabat.Toto je doba k provádění rituálů souvisejících s životem,zdravím a hojením,urovnávání sporů,odevzdáním a zámšry,růstem ve všech oblastech,novými začátky,dobrodružstvími,vzrušením,pozitivní energií,moudrostí a inteligencí,příležitostmi na jakékoli úrovni,inspirací,plodností,rovnováhou,dospíváním,pěstováním a setím,zvířaty a štěstím.

Beltane
(asi 30.duben)
Je-li možné,slavte Beltane v lese nebo poblíž živých stromů.Pokud to není možné přineste si do kruhu malý stromek,nejlépe v květináči;může to být jakýkoli druh.
Vytvořte si malý symbol nebo zaříkávadlo na počest sňatku Bohyně a Boha,který bude viset na stromě.Chcete-li,udělejte jich několik.Tyto symboly mohou být naplněny vonnými rostlinami,provázky s navlečenými zrníčky,vyřezávanéozdoby,květinové girlandy-cokoli,co vaše fantazie a talent dokaží vymyslet.
Přichystejte oltář,zapalte svíčky a kadidlo,a vytvořte Kamenný kruh.
Vyslovte Zpěv požehnání.
Vzývejte Bohyni a Boha.
Stoupněte si před oltář a s hůlkou zdviženou nahoru říkejte:
Ó Matko Bohyně,Královno Noci a Zeemě;
Ó Otče bohu,Králi dne a lesů;
Oslavuji Vaše spojení jako se příroda těší z hýřivého
Lesku barev a života.Přijměte můj dar,Matko Bohyně
A Otče Bohu,na počest Vašeho spojení.
Umístěte symbol(y) na strom.
Z vašeho spojení vzejde nový život;
Hojnost živých stvoření,které zaplaví zemi,
A vítr bude foukat čistý a sladký.
Ó vy Prastaří,oslavuji s Vámi!
TRADICE BELTANE.
Tradičními uměními v této době jsou tkáni a pletení,protože spojení dvou věcí za účelem stvoření třetí je podstata Beltane.Jídla tradičně pocházejí z mléka a dobré jsou i měsíčkový pudink a vanilková zmrzlina.Hodí se i koláčky z ovesné mouky.

Samhain

Jeden den a jednu noc mrtví chodit budou a na tvé dveře zaklepou.Pozvi je dovnitř Ať se dobře nakrmí, a poděl se o tajemství,oni je neprozradí.
Samhain je 31.října a je to hlavní sabat.Rovněž je znám jako předvečer všech svatých.Toto je doba k provádění rituálů související s komunikací s mrtvými,uctění zesnulých,odpočinkem,rozjímání,prioritami,zahnání zla,vysvobození pozemských bytostí.karmickými spojeními,štěstím,duševními schopnostmi,věštěním,životním cyklem,umění,hudbou k zábavě,a zvláštní poctou určené k Bohu.Protože skutečné kouzlo začíná o půlnoci 31.října trvá plných dvacet čtyři hodin do 1.listopadu.

Mabon

Zvuk vyjícího šakala si čarodějnice podmaní,
propadnou pohrdání,rozmazlování a klábosení.
Pociť kouzlo v páteři,
nedívej se dolů,ale dveře otevři.
Mabon
JE 21. NEBO 22. ZÁŘÍ.JE TO MENŠÍ SABAT.TOTO JE DOBA K PROVÁDĚNÍ RITUÁLŮ SOUVISEJÍCÍCH S OSOBNÍ ROVNOVÁHOU,EMOCEMI A DUŠEVNÍM ZDRAVÍM,VŠÍM CO SE TÝKÁ VODY,ÚCTOU SESNULÝM ČLENŮM RODINY,PROBLÉMY,JEŽ NÁS SPOUTÁVAJÍ, SE ZAHNÁNÍM NEGATIVNÍ ENERGIE, S VYTVOŘENÍM NOVÝCH KOUZELNICKÝCH HŮLEK,DOKONALOSTÍ,DESTRUKCÍ STRACHŮ A NEGATIVNÍCH EMOCÍ,NOVOU TOTOŽNOSTÍ,PŘÁNÍMI,ODRAZEM A MAGICKÝM OBRAZEM A ZAMĚSTNÁNÍM.
Lammas
V Předvečer Lammas Přivolej,Kouzla, Do Knih Kouzel Napiš Naše Zaklínadla,v Našich Aurách Modrých stíny Chraň,Babice a Čaroděje,Ty Střež a Braň.
Lammas je 1.srpna a je to velký sabat.Je to doba k provádění rituálů souvisejících s Bohyní a Bohem,kouzly,splněným přáním,štědrostí,domácí očistou,kouzlem počasí,úrodou,potravou,panáky na poli,babicemi a čaroději,osamělostí,nezadanými lidmi,kteří touží po vztahu,stmelujícími členy rodiny,zemí a prostředním,sliby,závazky,knihami,zákonými záležitostmi a vědomostmi.

Kolo Roku-Více

Zopák Sabatů

SABATY malé
Letní Slunovrat
Podzimní Rovnodenost
Zimní Slunovrat
Jarní Rovnodenost
SABATY velké
Shamain
Beltane
Imbolc
Lughnasadh
Celkem je 8 sabatů.Malé a Velké.

SABATY 2


Malý svátek - YULE 21.12. - zimní slunovrat - Vánoce
Ve svátek Yule se temná síla, se kterou Slunce bojuje celou zimu, vzdává. První paprsky světla proniknou prázdnou tmou a uchystají se oplodnit semena ležící ladem pod přehozem nejtemnějšího období. V hlavním ohništi domu se slavnostně zapálí vánoční poleno. Cesmína, břečťan, jmelí a další zelené rostliny zdobí dům. Takto ozdobený dům je přípravou k přijetí přírodních duchů hledajících útočiště před mrazem a tmou venku. Ratolest cesmíny zůstává v domě pro štěstí celý rok.

Velký svátek - IMBOLC 2.2. - Hromnice - Imbolc ( Imbolg )- Svátek světel - Ohňový svátek
Slunce zrozené o zimním slunovratu sílí. Imbolc je slavnost kojících ovcí, slavnost ohně, který byl zapálen o Vánocích a jasně hoří v nafouklých břiších březích stádních zvířat, a řeky mléka se rozproudí v naběhlých strucích. Imbolc je svátek nových začátků: první orba, první setí, první vzplanutí lásky. Je to festival mléka Matky, která živí své děti plameny života a lásky.

Malý svátek - OSTARA 21.3. - jarní rovnodennost - Počátek velikonoc
Slunce dále sílí. Délka dne i noci je stejná, oficiálně začíná jaro. Ptáci si začínají stavět hnízda a zahřívat vejce. Vejce je symbol znovuzrození, plodnosti a nesmrtelnosti. Říše rostlin se překrásně probouzí, statné stromy vyzařují mohutný proud energie, který vlévají do svého růstu. Jarní květiny mají nejkrásnější barvy. Nastává fantastická přehlídka svátku jara.

Velký svátek - BELTANE 30.4. - předvečer Prvního máje-svátek lásky, dodnes se vztyčují májky
Beltane je svátek s dvojí symbolikou - plodnosti a smrti. V předvečer prvního máje dosahují sexuální síly vrcholu. Významná je i harmonie v přírodě. V dávných dobách býval obětován život, aby život významnější mohl pokračovat. Je zde podobnost křesťanských a předkřesťanských mýtů. Oba proudy uznávají moment oběti a transcedence za silný prostředek uzdravení společnosti.

Malý svátek - LITHA 21.6. - letní slunovrat - Svatojánská noc
Slunce je nejsilnější, je ve svém zenitu a dává nám radost nejdelšího dne v roce. O půlnoci v den slunovratu byly na kopcích zapalovány ohně. Lidé kolem nich tančili a proskakovali je. Léčivá síla Slunce byla spojována s mocí vody. Oltáře Slunce často stály u léčivých pramenů. Svou úlohu při oslavách slunovratu hrálo i uctívání stromů. Stromy u studní a pramenů se zdobily barevnými látkami. Po tanci přicházela na řadu hostina a hry.

Velký svátek - LUGNASADH 1.8. - začátek slizně, dožínky
Lugnasadh stojí na počátku sestupu Slunce do zimní temnoty. V tomto období se završuje spojení Slunce se Zemí, sklizeň přináší první plody. Ve své podstatě je Lugnasadh časem napětí, kdy tmavé zimní dny se začnou zvolna ohlašovat a úroda ještě není všechna v bezpečí. Letní křik rorýsů pomalu mizí z oblohy. A i když jsou dny horké a slunné, je poznat, jak se den krátí, každým dnem jsou stíny zapadajícího slunce delší a rána studenější.

Malý svátek - MABON 21.9. - podzimní rovnodennost
Podzimní slunovrat je výjimečný okamžik, den a noc jsou opět stejně dlouhé a my se tentokrát zastavujeme, abychom pozdravili nastávající temno. Zastavujeme se, abychom poděkovali mizejícímu Slunci za jeho dary - úrodu, kterou vidíme kolem sebe. Mabon je poslední příležitostí k dokončení letních prací. Pouze jsou-li splněny povinnosti letní sezóny, je možné temné období strávit v klidu a přemítání.

Velký svátek - SAMHAIN 31.10. - Svátek všech svatých
Samhain spadá na konec sklizně a uzavírá zemědělský cyklus. Samhainem začíná temná zimní polovina roku. Je to magická doba, kdy přestávají platit zákony prostoru a času, kdy závoj mezi světy je tenký a v podivném chování lidí se odráží události ze světa "duchů".Samhain je ve své podstatě časem předtuch, sestoupení do temného chaosu, z něhož nakonec vytrysknou nové ideje a nový život.
z chalopky od Luminar.

Podzimní rovnodennost - 21. září, Mabon, Herfest

Je to čas děkování za hojnou úrodu a naplněné sýpky. Příroda přestává rozdávat své plody, země ztrácí dočasně na úrodnosti.

Výzdoba:
podzimní (listy, plody, kůra), obilné klasy, kaštany, žaludy,

Barvy:
červená, hnědá, oranžová, zlatá

Potraviny:
kukuřice, polenta, brambory, fazole, boby, ořechy, jablka, hrušky, hrozny

Rituál:
poděkování za hojnost žní, symbolicky blížící se konec čarodějnického roku
od Aldernaxe

Lughnasadh 1. srpna, Lammas, Dožínky

Muži jsou pomalovaní a nosí zvířecí masky, připravují se kouzla na úspěšný lov. Je to oslava hojnosti, úrody. Někdy se mu také říká "svátek chleba", proto byste měli tak na tento den vlastní chléb upéct.

Výzdoba:
kěty, úroda, věci symbolizující sklizeň

Barvy:
žlutá, hnědá, červená

Potraviny:
chléb, různé bobule, planá jablíčky, obiloviny, pražená kukuřice

Rituál:
oslava hojnosti
od Aldernaxe

Letní slunovrat - 21. červen, Litha, Coamhain

Vytváří se ochranný štít mezi námi a veškerou mocí temnoty. Otevírají se různá místa, kde se skrývají poklady. Tomuto svátku se také říká Svatojánská noc. Je to noc plná magie, zapalují se velké ohně.

Výzdoba:
letní kvítí, růže, kapradí, dub

Barvy:
zelená, žlutá, oranžová

Potraviny:
byliny a plody ovoce, citron, čerstvé ovoce, ovocný salát

Rituál:
tance kolem ohně (Svatojánská noc), písně
od Aldernaxe

Beltaine - noc z 30. dubna na 1. května

Je to čas lásky, spojení muže a ženy, zásnuby. Svátky plodnosti. Tančí se a skáče přes košťata, oheň i rostliny, abychom si zajistili dobrou úrodu. Tento svátek je protějškem Samainu.

Výzdoba:
májka, zdobené větve, květiny, věnce, šeřík

Barvy:
červená, růžová, bílá, zelená

Potraviny:
mléko, jogurt, zmrzilna, sýr, slaný koláč, puding, sušenky, víno, bylinkové čaje

Rituál:
tance, večírek pod širým nebem
od Aldernaxe

Imbolc - noc z 1. na 2. února, Hromnice, svátek světel

Je to svátek světel, ohně, ženství, uzdravení a inspirace. Symboly zimy se hází do ohně. Voda se nalévá do kotlíku. Voda z kotle změní zimní Stařenu na Jarní pannu. Vychladlou vodou se potom omývá obličej.

Výzdoba:
"koruna světla" (kruh složený ze svíček), jeřabiny, myrta

Barvy:
bílá, červená, růžová, žlutá, hnědá, zelená

Potraviny:
bílé víno, vanilka, česnek, paprika, karí (pálivé koření, která vzdává slunci hold)

Rituál:
symbolika klíčení jara
od Aldernaxe.

Yule - 21.prosince, Vánoce, zimní slunovrat

Oslavuje se svátek znovuzrození Slunce a života nadcházejícího roku. Ve svátek Yule by si měl člověk postavit perníkovou chaloupku, která má připomínat co nejvíce jeho obydlí a potom se o ni rozdělit se všemi, kdo žijí s vámi pod jednou střechou.

Výzdoba:
vánoční, cesmín, břečťan, jmelí, kadidlo, jehličí, borovice, zlaté svíce

Barva:
zelená, červená, zlatá

Potraviny:
jablka, cukroví, ořechy, koláčky, perník, zázvor, červené víno, jablečný punč, sušené ovoce

Rituál:
hluboká meditace
propůjčeno od Aldernaxe.

Samain - 31.října, svátek všech Svatých, Halloween

Je to ta část roku, kdy se můžeme zbavit špatných návyků a slabostí. Na kousek pergamenu nebo papíru bychom měli napsat svoje zlozvyky, kterých bychom se rádi zbavili a spálit je v ohni při rituálu. V tuto noc je také velice jednoduché navázat komunikaci s dušemi zemřelých. Pro mnohé čarodějnice je tento den Novým rokem. Na práh svého domu polož večer misku s ovocem, aby se duše zemřelých mohly posilnit. V tento den je prý "závoj" spolující oba světy tak slabý, že se duše s námi mohou spojit.

Výzdoba:
podzimní květiny, dýně, šišky, černá kočka, koště

Barvy:
oranžová, hnědá, bílá, zlatá, stříbrná

Potraviny:
ořechy, jablka, dýně, svařené víno, mošt, koláče

Rituál:
meditace, symbolicky je zde završen "starý" rok
propůjčeno od Aldernaxe.
O sabatoch

Svátky

Jsou to zábavné oslavy a setkávání čarodějnic a čarodějů.
Dříve to byla oslava opěvující souznění a harmonii lidí s přírodou.
A tak by to mělo být i dnes. Jsou spojeny se zemědělským rokem. :o)
Proto také "čarodějnický" rok začíná 31. října (nikoliv 1. ledna jak je zvykem).
Svátky se nazývají sabaty a esbaty.

Esbaty
Esbat je vlastně úplněk. Většina čarodějnic a čarodějů se schází o úplňku,
těch je v roce 13. Při úplňku se provádí různá kouzla, léčení a podobně.
Den kdy je úplněk má totiž větší magickou sílu.

Sabaty
To jsou takzvané hlavní svátky, při kterých se také provádí nejen oslavy a
poděkování přírodě, ale i různá kouzla... Obvykle mají ještě větší sílu než při úplňku.

Velké:
Samhain - 31.10.
Imbolc - 2. 2.
Beltaine - 1. 5.
Lughnasadh nebo také Lamas - 1. 8.

Malé:
To jsou svátky jarní, podzimní rovnodennosti a letní, zimní slunovrat..
Yule - zimní slunovrat - 21.12.
Ostara - jarní rovnodennost - 21. 3.
Letní slunovrat - 21. 6.
Mabon - podzimní rovnodennost - 21. 9
propůjčeno od Aldernaxe.

Kolo roku

Sabaty najčastejšie uctieva wicca ale dúfam že to nevadí :)

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Akú mágiu využívaš

žiadnu 20.2% (227)
bielu 45.9% (517)
čiernu 11.3% (127)
aj bielu aj čiernu...podla situacie 22.6% (255)

Komentáře

1 lenka milinova lenka milinova | 25. května 2013 v 15:48 | Reagovat

omg. vsetko  je los! ako to sem ta mata moze dat? je to sproste. fuj hnus

2 Wiccanka Wiccanka | 20. června 2016 v 16:14 | Reagovat

Ludia, neviete nahodou či aj na Slovensku alebo.v Česku byvaju taketo sabaty?

3 Sima Sima | 1. listopadu 2017 v 16:58 | Reagovat

Ahoj Wiccanka, áno aj na slovesku a česku sú takéto sabaty. Ja ich napríklad praktikujem spolu s kamarátkou a tiež si môžeš dať na youtube Coreymmah, je to čarodejnica a dáva videa aj ako slávi sabaty a tak takže sa na to môžeš pozrieť

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama